PRODUKT ZGODNY Z NORMĄ PN-EN 12566-3+A2:2013-10
PRZEZNACZENIE
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym produkcji firmy Nolen Sp. z o. o. przeznaczona jest do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych z pojedynczych gospodarstw zagrodowych lub budynków mieszkalnych w zabudowie rozproszonej przy braku możliwości odprowadzenia ścieków do systemu kanalizacji zbiorczej. Jest to skuteczne, trwałe i tanie w eksploatacji rozwiązanie. Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w specyfikacjach technicznych, wyposażenie standardowe i dodatkowe może ulegać modyfikacjom wynikającym np. z ulepszania produktów, indywidualnego zamówienia itp.
LINIA PRODUKTOWA
P.4 - 4000L
P.5 - 5000L
P,6 - 6000L
WYPOSAŻENIE OCZYSZCZALNI
pokrywa komina rewizyjnego
kosz filtracyjny
Rura PP DN 110 szara 1m – 6 szt.
Kolano PP DN 110 87° szare – 5 szt.
Kominek napowietrzający – 3 szt.
Geowłóknina szerokość 0.5m – 25 mb
Rury drenażowe PP DN 110 szare 2m – 12 szt.
Studzienka rozdzielcza DN 300 H-05 – 1 szt.
W opcji system rozsączania w formie tuneli
TYPOSZEREG OCZYSZCZALNI
ZESTAWY OCZYSZCZALNI
LOKALIZACJA OCZYSZCZALNI
Uwaga! Oczyszczalnia powinna być zlokalizowana w terenie nieprzejezdnym z możliwością dojazdu wozu asenizacyjnego.
Najistotniejszym kryterium decydującym o usytuowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków jest odległość od ujęć wody. Osadnika gnilnego nie należy montować w odległości mniejszej niż 15 m od najbliższej studni. Odległość drenażu rozsączającego od ujęć wody powinna wynosić co najmniej 70 m (30 m jeśli ścieki zostały oczyszczone biologicznie), a poziom wód gruntowych musi się znajdować na głębokości 1,5 m poniżej drenów rozsączających. Zachowanie takich odległości jest uwarunkowane możliwością przedostania się mikroorganizmów chorobotwórczych do ujęć wody. Co ważne, powyższe odległości dotyczą wszystkich studni wody przeznaczonych do spożycia przez ludzi – zarówno na działce, na której ma być zlokalizowana przydomowa oczyszczalnia ścieków, jak i na sąsiednich działkach. Ponadto odległość osadnika, z którego składa się przydomowa oczyszczalnia ścieków (przy zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej, rekreacji indywidualnej) od granicy działki i drogi publicznej powinna wynosić minimum 2 m. Od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi odległość powinna być nie mniejsza niż 5 m (w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych). Odległość lokalizacji rowów filtracyjnych i pól drenażowych powinna wynosić 30-70 m od studni, 2 m od granicy sąsiedniej działki, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego. Oczyszczalnię przydomową można zbudować w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia jej odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach.
Istotnym warunkiem zastosowania drenażu rozsączajacego jest posiadanie gruntu o odpowiedniej przepuszczalności i występowanie wody gruntowej co najmniej 1,5 m poniżej przewidywanego położenia drenażu rozsączającego ścieki. W innym wypadku konieczny może okazać się montaż przepompowni ścieków i wykonanie drenażu w formie nasypu.
Oczyszczalnie mają być transportowane w pozycji poziomej (kominy rewizyjne ustawione pionowo) i muszą być odpowiednio zabezpieczone przez pasy mocujące. Przy rozładunku powinien uczestniczyć klient / kupujący – urządzenie powinno zostać sprawdzone. Należy zachować ostrożność podczas przenoszenia zbiornika. Oczyszczalnię należy podnosić za pomocą liny lub zawiesia przełożonego przez zamocowane na zbiorniku uchwyty lub od spodu za pomocą wózka widłowego. Zbiornik należy ostrożnie podnieść z pojazdu dostawczego i umieścić na równym podłożu. Nie staczać oczyszczalni z pojazdu dostawczego.
Zbiorniki nie mogą być rzucane, nie powinny ciągnięte po podłożu. W górnej części oczyszczalni znajdują się uchwyty, do których mogą być zamocowane pasy zabezpieczające.
MONTAŻ OSADNIKA Z PEHD
Zasady ogólne
Aby zachować dobry stan urządzenia i jego działanie należy przestrzegać niniejszej instrukcji obsługi wraz z załącznikami. Nieprawidłowy montaż może mieć wpływ na nieprawidłową pracę oczyszczalni. Wykonaniem wykopu i instalacją oczyszczalni powinien zajmować się wyspecjalizowany wykonawca.
Nie wchodź nigdy do niewentylowanego zbiornika – ZAGROŻENIE ŻYCIA!
Upewnij się, czy grunt wokół oczyszczalni nie posiada czynników, które mogą mieć negatywny wpływ w trakcie i po zakończeniu montażu (zagwarantuj stabilną pozycję, zachowaj bezpieczną odległość od budynków).
Nie należy wykonywa prac przy silnych opadach deszczu (ryzyko zawalenia wykopu).
Przy wszystkich pracach montażowych należy uwzględnić osiadanie gruntu.
Po montażu zbiornika i po każdym przeglądzie serwisowym należy sprawdzić czy włazy rewizyjne są zamknięte i odpowiednio zabezpieczone przed otwarciem.
Wykonujemy wykop pod osadnik o wymiarach w rzucie 0,5 – 1,0 m większy od gabarytów osadnika. Minimalna szerokość obsypki wynosi 50 cm z każdej strony zbiornika.
Wykonujemy podsypkę piaskową o grubości min. 30 cm i zagęszczamy do co najmniej 85% (wg skali Proctora).
Opuszczamy zbiornik do wykopu, poziomujemy oraz wykonujemy pierwszą warstwę 30 cm obsypki piaskowej celem jego stabilizacji i zagęszczamy do min. 85% wg skali Proctora.
Należy sprawdzić położenie dyfuzorów napowietrzających. Powinny leżeć płasko na dnie zbiornika.
Po wypoziomowaniu i ustabilizowaniu zbiornika wykonujemy obsypkę warstwami co 30 cm z równoczesnym jej zagęszczeniem do poziomu króćca odpływowego wg proporcji i stopnia zagęszczenia jak wyżej. W każdej warstwie wypełnienia osadnik należy napełniać wodą do poziomu obsypki. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne wypełnienie wszystkich zagłębień zbiornika materiałem oraz mocne ubicie warstw, tak by w zasypce nie było żadnych pustych przestrzeni, co zagwarantuje stabilność zbiornika.
Po wykonaniu obsypki i jej zagęszczeniu podłączamy króciec dopływowy i odpływowy łącząc go równocześnie ze studzienką rozdzielczą.
Montujemy nadstawkę DN 650 dostosowując wysokość do przewidywanego poziomu gruntu (terenu) i kończymy wykonywanie zasypki z zagęszczeniem. Podczas montażu nadstawki należy bezwzględnie uszczelnić miejsce łączenia ze zbiornikiem specjalnym przeznaczonym do tego klejem (np. Wurth klej + szczeliwo) lub innym odpowiednim środkiem uszczelniającym i następnie przykręcić wkrętami (np.typu Farmer). Pokrycie zbiornika nie powinno przekraczać 120 cm.
Po zakończeniu montażu osadnika należy przeprowadzić próbę szczelności.
Po zakończeniu wyżej wymienionych prac przystępujemy do montażu drenażu.
10. Po wykonaniu wykopu w zależności od rodzaju gruntu wykonujemy warstwę zabezpieczającą z równoczesnym montażem rur drenarskich i w razie konieczności warstwę podtrzymującą i przykrycie jej geowłókniną.
Po instalacji urządzenia oraz jego uruchomieniu bardzo ważnym jest sprawdzenie poprawnego ułożenia dyfuzorów znajdujących się w strefie biologicznego oczyszczania. Należy uchylić właz reaktora biologicznego i jeżeli to konieczne unieść dyfuzor i ułożyć płasko na dnie, co zapewni równomierne napowietrzanie ścieków.
Przestrzeganie wytycznych producenta zapewni stabilność i funkcjonalność zbiornika oczyszczalni i jego prawidłowe zachowanie w wykopie. Niewielkie odkształcenia zbiornika wynikają z właściwości zastosowanego materiału i nie mają wpływu na prawidłowe działanie oczyszczalni. Dopuszcza się odkształcenie zbiornika nie większe niż 5%.
- głębokość ułożenia 55 – 110 cm
- maksymalna długość ciągu – 24,0 m
- odległość między ciągami 1,0 – 3,0 m zależnie od kategorii gruntu
- spadek drenażu 0,5 – 1,0 %
- szerokość wykopu w dnie min. 0,5 m
- zwierciadło wody gruntowej min. 1,5 m poniżej dna drenażu
WENTYLACJA INSTALACJI
- W celu zapewnienia prawidłowej pracy oczyszczalni, w budynku powinna znajdować się wentylacja wysoka minimum DN 110 jako odpowietrzenie kanalizacji.
- Wylot rury odpowietrzającej usuwającej opary powinien być wyprowadzony ponad dach budynku.
- Wentylacja powinna przebiegać w linii prostej, bez załamań i zwężeń z uwzględnieniem i uszczelnieniem wszystkich obiektów rewizyjnych aby umożliwić prawidłowe i skuteczne działanie.
- W przypadku montażu instalacji w większej odległości od budynku, lub w przypadku braku wentylacji wysokiej w budynku należy wykonać dodatkową wentylację na elewacji budynku i wyprowadzić na wysokość minimum 50cm powyżej kalenicy dachu.
- Jeżeli montaż dodatkowej wentylacji zewnętrznej na budynku mieszkalnym jest z różnych względów niemożliwy należy korzystać z budynków sąsiednich lub innych obiektów.
- Drenaż rozsączający powinien być wentylowany za pomocą wywiewki na końcu każdej nitki drenażowej – tzw. wentylacja niska.
Bezpieczna konstrukcja urządzenia została otrzymana dzięki wyeliminowaniu części ruchomych. Dlatego do budowy BDH nie używa się pomp elektrycznych, monolityczny zbiornik wykonany z polietylenu (PE) zapewniający szczelność urządzenia.
Oczyszczalnia biologiczna BDH posiada znak CE – Została przebadana przez notyfikowaną jednostkę badawczą na zgodność z PN-EN 12566-3+A2:2013-10 – dlatego nasze oczyszczalnie zapewniają wysoką skuteczność oczyszczania potwierdzoną badaniami.
Mała wrażliwość na przerwy w dostawie prądu – W przypadku braku zasilania sterowanie dostosowuje fazy oczyszczania do ilości ścieków napływających do oczyszczalni i załącza odpowiednią fazę w zależności od zgromadzonych ścieków.
Proces oczyszczania jest zautomatyzowany – Pozwalający na kontrolę nad cyklem oczyszczania, dodatkowo sterowanie automatycznie dostosowuje się do ilości dopływu ścieków.
Możliwość ustawienia oczyszczalni w stan czuwania – Pozwala na utrzymanie procesu oczyszczania nawet przy braku dopływu ścieków nawet do 2 tygodni.
Łatwa i tania rozbudowa – Dzięki budowie modułowej rozbudowa polega na dodaniu dodatkowego zbiornika bez konieczności wymiany wszystkich elementów oczyszczalni.
Oczyszczanie w biologicznej oczyszczalni ścieków BDH zachodzi bez konieczności stosowania biopreparatów.
Długi okres użytkowania i niezawodności – Zbiorniki z PE wykonane są monolitycznie, dodatkowo wzmacniane wewnątrz zbiornika stalowym wzmocnieniem.
Oczyszczalnia nie wymaga dużej powierzchni terenu do montażu.
Zbiorniki oczyszczalni biologicznej BDH oraz elementy wewnątrz nich podlegają w 100% recyklingowi zużytych wyrobów i ponownemu wykorzystaniu surowca.
Urządzenie jest energo-oszczędne – pozwala oszczędzać pieniądze i chronić środowisko.
Oczyszczając ścieki chronimy cenny zasób jakim jest woda.
- Domy jedno i wielorodzinne,
- Ośrodki wczasowe,
- Małe przedsiębiorstwa
Dane produktu
Produkty roto
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna SBR
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna BDH
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna Soft SBR
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna PureFlow
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków EKO OG
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków B.1, B.1,5
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków B.2, B.3, B.4
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków P.3, P.4, P.5, P.6
- Akcesoria oczyszczalni