Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna PureFlow

PRODUKT ZGODNY Z NORMĄ PN-EN 12566-3+A2:2013-10

Schemat PureFlow

przydomowa-oczyszczlnia-sciekow-pureflow-Nolen
Osadnik wstępny Reaktor biologiczny Lej Imhoffa Osadnik wtórny Moduł sterujący Pompa mamutowa Pompa mamutowa recyrkulacji Dyfuzor napowietrzający Pokrywy osadników Pokrywy osadników Wlot ścieków surowych DN160 Wylot ścieków oczyszczonych DN110 (warjant 1) Wbudowana pompownia ścieków oczyszczonych (warjant 2)

Osadnik wstępny

Reaktor biologiczny

Lej Imhoffa

Osadnik wtórny

Moduł sterujący

Pompa mamutowa

Pompa mamutowa recyrkulacji

Dyfuzor napowietrzający

Pokrywy osadników

Pokrywy osadników

Wlot ścieków surowych DN160

Wylot ścieków oczyszczonych DN110 (warjant 1)

Wbudowana pompownia ścieków oczyszczonych (warjant 2)

Schemat PureFlow

  1. Osadnik wstępny
  2. Reaktor biologiczny
  3. Lej Imhoffa
  4. Osadnik wtórny
  5. Moduł sterujący
  6. Pompa mamutowa
  7. Pompa mamutowa recyrkulacji
  8. Dyfuzor napowietrzający
  9. Pokrywy osadników
  10. Wlot ścieków surowych DN160
  11. Wylot ścieków oczyszczonych DN110
  12. Wbudowana pompownia ścieków oczyszczonych
przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-PureFlow-wymiary-Nolen
przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-PureFlow-wymiary-dokladne-Nolen

PRZEZNACZENIE

Biologiczna oczyszczalnia ścieków PureFlow jest przeznaczona do oczyszczania ścieków bytowych w miejscach pozbawionych dostępu do kanalizacji. Zastosowanie technologii osadu czynnego – identycznej jak w oczyszczalniach ścieków obsługujących całe miasta, pozwala otrzymać bardzo dobre parametryścieków oczyszczonych. Rozwiązanie stosowane od lat, znalazło uznanie na całym świecie, jako efektywne i proste w budowie. Odpowiednio użebrowane, pionowe zbiorniki pozwalają na maksymalne wykorzystanie miejsca oraz optymalne warunki do wzrostu bakterii niezbędnych w procesie oczyszczania. Prosta konstrukcja bez elektrozaworów i sterowników pozwala uniknąć drogiego serwisu, wystarczy sprawdzić ustawienia zaworów raz lub dwa razy do roku. Oczyszczalnia domyślnie składa się z trzech komór. Osadnik wstępny to miejsce do którego dopływają ścieki surowe z gospodarstwa domowego. To tutaj dochodzi do uśrednienia ładunku zanieczyszczeń oraz oczyszczania mechanicznego. Cięższe od wody osady opadają na dno i ulegają częściowej mineralizacji, tłuszcze zbierają się w górnej części tworząc kożuch, a ścieki pomiędzy przepływają do drugiego zbiornika. W reaktorze biologicznym dochodzi do właściwego oczyszczania ścieków. Dzięki intensywnemu napowietrzeniu dochodzi do rozwoju mikroflory bakteryjnej, która rozkłada zanieczyszczenia zawarte w ściekach. Następnie ścieki oczyszczone przepływają do leja Imhoffa, gdzie zostają pozbawione zawiesiny bakteryjnej – osadu czynnego. Jest ona recyrkulowana do reaktora biologicznego. Następnie wstępnie sklarowana ciecz przepływa do osadnika wtórnego gdzie dochodzi do końcowej sedymentacji. Mimo swojej prostoty, biologiczna oczyszczalnia PureFlow wyśmienicie radzi sobie z zanieczyszczeniami domowymi, a budowa wzbogacona o dodatkowy osadnik wtórny zapewnia klarowny i przejrzysty ściek na odpływie. To sprawia, że oczyszczalnia w opcji może być wyposażona w pompę ścieku oczyszczonego, która pozwala zaoszczędzić masę pieniędzy i miejsca, niezbędnych do budowy klasycznej przepompowni. Podsumowując, oczyszczalnia PureFlow to proste i skuteczne rozwiązanie na każde warunki wodno-gruntowe i jest doskonałym wyborem dla Twojego domu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

OPIS PRACY PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZLNI SCIEKÓW PureFlow

FAZA I – DOPŁYW ŚCIEKÓW SUROWYCH:
dno, a tłuszcze wypływają do góry. Dochodzi tu również do uśrednienia ścieków, co pozwala na równomierne oczyszczanie każdej partii ścieków. Następnie, poprzez różnice poziomów cieczy, ścieki przepływają poprzez zasyfonowanie do reaktora biologicznego.
FAZA II – NAPOWIETRZANIE W REAKTORZE BIOLOGICZNYM:
Ścieki oczyszczone mechanicznie są intensywnie napowietrzane w reaktorze. Kontakt z tlenem pozwala na rozwój bakterii, które redukują zanieczyszczenia zawarte w ściekach. Jednocześnie dzięki odpowiedniemu ustawieniu zaworów dochodzi do stworzenia bufora w reaktorze, tj. do pewnego momentu więcej ścieków z niego wypływa niż jest zawracane z leja Imhoffa, dokąd ścieki trafiają w kolejnym etapie.
FAZA III – SEDYMENTACJA
Poprzez proces nazywany sedymentacją w dolnej części leja zbiera się osad nadmierny. Stąd, za pomocą pompy powietrznej (mamutowej) jest zawracany do reaktora biologicznego. Nadmiar cieczy przepływa do osadnika wtórnego.
FAZA IV – OSTATECZNE KLAROWANIE I ODPŁYW ŚCIEKÓW OCZYSZCZONYCH:
Ścieki, które w poprzedniej fazie wypłynęły z leja Imhoffa w osadniku wtórnym pozbywają się niewielkich pozostałości zawiesiny i związków azotu. Następnie grawitacyjnie lub za pomocą pompy opuszczają oczyszczalnię i trafiają do odbiornika.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
TRYB URLOPOWY
W przypadku niskiego poziomu ścieków w osadniku wstępnym (poniżej 100 cm) spowodowanym brakiem dopływu nowej partii ścieków do oczyszczalni sterownik automatycznie przechodzi w tryb oszczędzania energii. Program oczyszczania pracuje nadal. Skrócona zostaje faza napowietrzania, co zmniejsza ilość wymaganej energii. W zależności od ładunku na wlocie do komory wstępnej, program w pełni automatycznie decyduje, czy można kontynuować cykl energooszczędny, czy należy wrócić do normalnego trybu pracy.
WYPOSAŻENIE OCZYSZCZALNI
Kompletna oczyszczalnia składa się z wielokomorowych reaktorów biologicznych tworzących układ w zależności od obciążenia / ilości osób od jednego do kilku zbiorników.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków

TYPOSZEREG OCZYSZCZALNI

przydomowa-oczyszczalnia-biologiczna-PureFlow-typoszereg_Nolen
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
drenaz_Nolen-schemat
przydomowa-oczyszczalnia-biologiczna-pureflow-rurki-Nolen

Ponadto odległość osadnika, z którego składa się przydomowa oczyszczalnia ścieków (przy zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej, rekreacji indywidualnej) od granicy działki i drogi publicznej powinna wynosić minimum 2 m. Od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi odległość powinna być nie mniejsza niż 5 m (w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych). Odległość lokalizacji rowów filtracyjnych i pól drenażowych powinna wynosić 30 m od studni, 2 m od granicy sąsiedniej działki, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego. Oczyszczalnię przydomową można zbudować w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia jej odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach.

przydomowa-oczyszczalnia-biologiczna-pureflow-studnia-Nolen

Istotnym kryterium decydującym o usytuowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków jest odległość od ujęć wody. Zbiornika oczyszczalni nie należy montować w odległości mniejszej niż 15 m od najbliższej studni. Odległość drenażu rozsączającego od ujęć wody powinna wynosić co najmniej 30 m, a poziom wód gruntowych musi się znajdować na głębokości 1,5 m poniżej systemu odprowadzania oczyszczonej wody.. Zachowanie takich odległości jest uwarunkowane możliwością przedostania się mikroorganizmów chorobotwórczych do ujęć wody. Co ważne, powyższe odległości dotyczą wszystkich studni wody przeznaczonych do spożycia przez ludzi – zarówno na działce, na której ma być zlokalizowana przydomowa oczyszczalnia ścieków, jak i na sąsiednich działkach.

przydomowa-oczyszczalnia-biologiczna-pureflow-tunele-Nolen

Istotnym warunkiem zastosowania drenażu rozsączajacego jest posiadanie gruntu o odpowiedniej przepuszczalności i występowanie wody gruntowej co najmniej 1,5 m poniżej przewidywanego położenia drenażu rozsączającego ścieki. W innym wypadku konieczny może okazać się montaż przepompowni ścieków i wykonanie drenażu w formie nasypu.

Uwaga! Oczyszczalnia powinna być zlokalizowana w terenie nieprzejezdnym z możliwością dojazdu wozu asenizacyjnego.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

MONTAŻ OSADNIKA Z PEHD

Zasady ogólne
Przed rozpoczęciem montażu należy sprawdzić czy zbiornik nie został uszkodzony w czasie transportu. Zauważone usterki należy zgłosić producentowi / sprzedawcy.
Aby zachować dobry stan urządzenia i jego działanie należy przestrzegać niniejszej instrukcji obsługi wraz z załącznikami. Nieprawidłowy montaż może mieć wpływ na nieprawidłową pracę oczyszczalni. Wykonaniem wykopu i instalacją oczyszczalni powinien zajmować się wyspecjalizowany wykonawca.
Nie wchodź nigdy do niewentylowanego zbiornika – ZAGROŻENIE ŻYCIA!
Upewnij się, czy grunt wokół oczyszczalni nie posiada czynników, które mogą mieć negatywny wpływ w trakcie i po zakończeniu montażu (zagwarantuj stabilną pozycję, zachowaj bezpieczną odległość od budynków).
Nie należy wykonywa prac przy silnych opadach deszczu (ryzyko zawalenia wykopu).
Przy wszystkich pracach montażowych należy uwzględnić osiadanie gruntu.
Po montażu zbiornika i po każdym przeglądzie serwisowym należy sprawdzić czy włazy rewizyjne są zamknięte i odpowiednio zabezpieczone przed otwarciem.
Wykonujemy wykop pod osadnik o wymiarach w rzucie 0,5 – 1,0 m większy od gabarytów osadnika. Minimalna szerokość obsypki wynosi 50 cm z każdej strony zbiornika.
Wykonujemy podsypkę piaskową o grubości min. 30 cm i zagęszczamy do co najmniej 85% (wg skali Proctora).
Opuszczamy zbiornik do wykopu, poziomujemy oraz wykonujemy pierwszą warstwę 30 cm obsypki piaskowej celem jego stabilizacji i zagęszczamy do min. 85% wg skali Proctora.
Należy sprawdzić położenie dyfuzorów napowietrzających. Powinny leżeć płasko na dnie zbiornika.
Po wypoziomowaniu i ustabilizowaniu zbiornika wykonujemy obsypkę warstwami co 30 cm z równoczesnym jej zagęszczeniem do poziomu króćca odpływowego wg proporcji i stopnia zagęszczenia jak wyżej. W każdej warstwie wypełnienia osadnik należy napełniać wodą do poziomu obsypki. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne wypełnienie wszystkich zagłębień zbiornika materiałem oraz mocne ubicie warstw, tak by w zasypce nie było żadnych pustych przestrzeni, co zagwarantuje stabilność zbiornika.
Po wykonaniu obsypki i jej zagęszczeniu podłączamy króciec dopływowy i odpływowy łącząc go równocześnie ze studzienką rozdzielczą.
Montujemy nadstawkę DN 650 dostosowując wysokość do przewidywanego poziomu gruntu (terenu) i kończymy wykonywanie zasypki z zagęszczeniem. Podczas montażu nadstawki należy bezwzględnie uszczelnić miejsce łączenia ze zbiornikiem specjalnym przeznaczonym do tego klejem (np. Wurth klej + szczeliwo) lub innym odpowiednim środkiem uszczelniającym i następnie przykręcić wkrętami (np.typu Farmer). Pokrycie zbiornika nie powinno przekraczać 120 cm.
Po zakończeniu montażu osadnika należy przeprowadzić próbę szczelności.
Po zakończeniu wyżej wymienionych prac przystępujemy do montażu drenażu.
10. Po wykonaniu wykopu w zależności od rodzaju gruntu wykonujemy warstwę zabezpieczającą z równoczesnym montażem rur drenarskich i w razie konieczności warstwę podtrzymującą i przykrycie jej geowłókniną.
Po instalacji urządzenia oraz jego uruchomieniu bardzo ważnym jest sprawdzenie poprawnego ułożenia dyfuzorów znajdujących się w strefie biologicznego oczyszczania. Należy uchylić właz reaktora biologicznego i jeżeli to konieczne unieść dyfuzor i ułożyć płasko na dnie, co zapewni równomierne napowietrzanie ścieków.
Przestrzeganie wytycznych producenta zapewni stabilność i funkcjonalność zbiornika oczyszczalni i jego prawidłowe zachowanie w wykopie. Niewielkie odkształcenia zbiornika wynikają z właściwości zastosowanego materiału i nie mają wpływu na prawidłowe działanie oczyszczalni. Dopuszcza się odkształcenie zbiornika nie większe niż 5%.
przydomowa-oczyszczalnia-BDH_Nolen
drenaz_Nolen_schemat-600x424
drenaz-przydomowa-oczyszczalnia-SoftSBR_Nolen
Przydomowe oczyszczalnie ścieków

WENTYLACJA INSTALACJI

Schemat wentylacji i dodatkowego odpowietrzenia oczyszczalni. Rysunek poglądowy.

przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-drenaz_nolen_dom
Przydomowe oczyszczalnie ścieków

PureFlow 4

PureFlow 6

PureFlow 8

Close
Close
Cart (0 items)
Do góry